09. 10. 2018

Renault Alpine byl sporťák, který v letech 1962 až 1977 vyráběl Renault ve spolupráci se specialisty na závodní auta, firmou Alpine. Výjimečný vůz. Například v letech 1971 a 1973 byla první tři auta v Rally Monte Carlo jenom Alpiny. Ikonický sporťák má ve své historii zajímavou kapitolu. Vyráběl se v Bulharské lidové republice.

Bulharští soudruzi v 60. letech 20. století licenčně vyráběli starší modely Renaultu 8 a 10. No, vyráběli, spíš montovali. Auta se prodávala jako Bulgarrenault a na vše dohlížela státní firma Bulet. Na její pozvání v roce 1966 přijel do Bulharska zakladatel francouzské automobilky Alpine – Jean Rédélé, který se tam seznámil s bulharskou motoristickou ikonou, závodním jezdcem Ilijou Chubrikovovem.

Ten se projel v Renaultu Alpine A110 a vznikla láska převeliká. Bulhaři se rozhodli montovat Alpiny tak jako jiné Renaulty. Do Sofie přijel francouzský tým, aby místní vyškolil v montování sporťáků. Bulhaři taky zaplatili licenci na výrobu sklolaminátových dílů karoserie, na které se dovážel materiál z Francie, později z Polska a Německa. Jako vedoucí výroby na vše dohlížel závodník Ilija. První Bulgaralpiny se představily v roce 1968. Firma Bulet vytvořila vlastní závodní tým, který jel Rally Monte Carlo.

Bulgaralpine se měla montovat tempem jedno auto denně. To se ale nikdy nepovedlo. Drahá licence, problémy při montáži a kolísavá kvalita vozidel způsobily brzký konec pohádky. Výroba skončila už v roce 1969 a dodnes není jasné, kolik aut se vůbec vyrobilo. Některé zdroje uvádí 60 kusů, jiné 120, Ilija Chubrikovov tvrdí, že jich bylo 100. Sporťáky si kupovala místní honorace, hodně z nich vlastnili závodníci, pro které byla Bulgaralpine hlavně určena. Ti si auta dál upravovali a jezdili s nimi dokud to šlo.

V roce 2013 byla na Sofia Motor Show vystavena Bulgaralpine A 100, která jela Rally Monte Carlo v roce 1968. Několik nadšenců po dalších Bulgaralpine pořád pátrá a občas je i objeví, hlavně na Balkáně. Automobilová historie má v tomto autě další kuriozitu. V dobách železné opony byla výroba sporťáku z Francie v socialistickém Bulharsku malým zázrakem. Jako kdyby Wartburg vyráběl Porsche. Umíte si to představit? Nebo radši ne?

Mohlo by se vám líbit

Příští počin Alpine bude rival pro Porsche Boxster!
18.07. 2017
Příští počin Alpine bude rival pro Porsche Boxster!
#alpine #renault #SUV

Zdroj foto: alpinea110.net, allcarindex.com, flickr.com, coroflot.com, alpinevalencia.com

× Like
Baví tě Ventil?
Dej nám Like!