15. 03. 2018

Psal se rok 1995 a na autoshow v Detroitu se představil jeden z nejlepších konceptů, jaký kdy svět viděl. Hrdý nositel označení GT se však do sériové výroby nikdy nedostal. Pojďme na něj zavzpomínat.

Pokud jste děti devadesátek určitě jste ujížděly na prvopočátcích herní série Need For Speed. Právě tady je Ford GT90 jedním z nejvýraznějších modelů. Většinu aut jste už totiž znali, ale co je zač ta bíla loď?

Označení GT s následující číslovkou je samozřejmě odkaz na jedno z nejodvážnějších aut v historii. Je to už velmi dávno, co se Ford GT40 pustil do souboje v LeMans proti velmi nebezpečnému dominantnímu soupeři – Ferrari. Po několika pokusech Ford Ferrari udolal a tak, když označíte Ford symbolem GT, tak prostě musí mít koule! A mělo? Posuďte sami

Dvoumístní supersport s motorem uprostřed. Vyrobil se pouze jeden kus a jeho výroba trvala šest měsíců. Měl posloužit jako náhrada za jíž zmíněný Ford GT 40, a Ford GT 70. Cena? 3 000 000 dolarů. Samotný motor se poskládal z komponentů motoru Modular V8, který můžete znát například z Mustangu Cobra z konce 90. let. Z konce každého motoru se ořezal jeden válec a ejhle, máme tu Americkou V12!

Motor se nakrmil turby z dílny Garrett a výsledek by strčil do kapsy nejeden dnešní supersport. Jo, turba byly čtyři!

720 koní. Z 0 na 100 km/h za 3 sekundy a maximálka na místě, na které se zatím nikdo z nás nevydal. V moment svého uvedení to tak bylo nejsilnější auto na světě. Zajímavé je, že šasi, odpružení a pětistupňový manuál pochází z Jaguaru XJ220, což je další unikát té doby.

Designově měl koncept představovat zbrusu nový směr, kterým se Ford chtěl vydat. V tomto směru zůstal v sériové výrobě pouze Ford Ka. Ostré rysy a trojúhelníková koncovka výfuku by se neztratily ani dnes. Samotný výfuk musel být ukryt v keramických panelech, jinak by roztavil karosérii.

Ford jej však nakonec nevyrobil, a na první superauto s modrým oválem ve znaku jsme si museli počkat až do příchodu Fordu GT. Automobilka oznámila, že s vozem nikdy nebylo plánováno zajít dále, než k fázi konceptu. Brutální mašina, která mohla dobýt svět tak teď přináší jen spoustu myšlenek, na „co kdyby“…

Z jaké hry si Ford GT90 pamatujete?

Mohlo by se vám líbit

Co mají společného Ford GT40 a Jeep Cherokee? Tohle jste určitě nevěděli!
05.02. 2018
Co mají společného Ford GT40 a Jeep Cherokee? Tohle jste určitě nevěděli!
#gt40 #hummer #mustang

foto: ford.com, carstyling.ru, jalopnik.com

× Like
Baví tě Ventil?
Dej nám Like!