09. 04. 2018

Formule 1 je známá každému. Znáte ale seriál závodů FIA Formula E? Asi o něm budeme slyšet víc a víc. I když vlastně, elektrická formule příliš slyšet není.

První závody Formule E se jely v Pekingu 13. září 2014 a prvním vítězem seriálu byl syn legendy Formule 1 Nelson Piquet ml. V první sezoně se jelo na stejných autech Spark-Renault SRT_01E, v současnosti je povoleno více výrobců, technologie jsou ale striktně definované.

Závody se jezdí vždy od konce jednoho roku do poloviny dalšího, jedou se vždy v sobotu a po celém světě.  Všichni jezdci musí mít speciální eLicenci FIA pro ovládání elektrických formulí. Je to formule, ale krapet jiná.

Lahůdkou, jako ze sci fi, pro navýšení výkonu je FanBoost – diváci před závody hlasují přes aplikace a určí tři nejoblíbenější závodníky. Ti dostanou na závod 100 kJ extra výkonu, který můžou využít pro předjetí.

Jak se závodí? Bodování za umístnění je jako ve Formuli 1, před hlavním závodem se jedou dvě kvalifikace na 30 a 45 minut, kde jsou auta rozdělená do skupin, a umístnění se boduje. Jezdí se na speciálních tratích, většinou v centrech velkých měst (např. Hongkong, Marrákeš, Berlín, Montreal, Londýn, Buenos Aires, New York).

Hlavní závod trvá přibližně hodinu a je v něm povinná zastávka v boxech, kde se přesedá do druhého vozidla. Nabitý monopost totiž nevydrží hodinovou jízdu a dobíjení v průběhu závodu je zakázáno (nově vyvíjené baterie by měly vydržet celý závod). V zájmu dojezdu je pro kvalifikaci určen výkon 200 kW (270 k), pro jednohodinový závod se snižuje na 170 kW (231 k). Vůz zrychluje z 0 na 100 km/h do tří sekund a jeho největší rychlost je z důvodu spotřeby omezena na 225 km/h. Lahůdkou, jako ze sci fi, pro navýšení výkonu je FanBoost – diváci před závody hlasují přes aplikace a určí tři nejoblíbenější závodníky. Ti dostanou na závod 100 kJ extra výkonu, který můžou využít pro předjetí.

Kalendář Formule E se skládá z 11 závodů konaných v 10 různých městech. Závodí deset týmů, které podporují světové automobilky. Letošní seriál FIA Formula E bude mít finále 30. července v Montrealu.

Formule E přitahuje nejen známé závodníky, ale i značky – do seriálu se chystá vstoupit například BMW. Posledních dvou ročníků se například Audi účastnilo jako sponzor týmu ABT. Nyní se ale stalo hlavním sponzorem soutěže. Pravidla závodů Formula E se s každou novou sérií uvolňují a umožňují tím větší soutěživost jednotlivých týmů. S tím stoupá i zájem dalších značek.

Mohlo by se vám líbit

Nový monopost Formule 1 stáje McLaren připomíná staré dobré časy
04.03. 2018
Nový monopost Formule 1 stáje McLaren připomíná staré dobré časy
#formule1 #mclaren #renault

FIA Formula E je skvělým diváckým zážitkem v centru měst a dokonalou laboratoří pro vývoj elektromobilů. Proto přitahuje světové automobilky a stále více sponzorů. Stojí i za přípravou seriálu závodů automobilů bez řidiče. Vývoj nezastavíte, ale kdo bude na konci stříkat šampaňské?

× Like
Baví tě Ventil?
Dej nám Like!